Aktualności
dlaczego-kon-american-quarter-horse
To pytanie zapewne nurtuje każdego, kto zastanawia się nad sensem kupna konia tej właśnie rasy. Przecież jest tyle różnych wierzchowców wokół nas. Tyle rodzimych odmian! Tyle interesujących mieszanek i krzyżówek! Ogromny wybór i rozpiętość cen. Czym konie AQH mogą zatem zjednać serca polskich koniarzy?

Do sportu!
To pierwsza, niekwestionowana odpowiedź. Istnieją konkurencje jeździeckie w stylu western i rodeo, dla których konie AQH to wymarzone wierzchowce. Wprawdzie nie ma ograniczeń rasy koni mogących brać w nich udział, jednak zauważalny jest w nich prymat właśnie koni AQH. Dlaczego tak się dzieje? Z kilku powodów.
Po pierwsze konkurencje te narodziły się w USA, gdzie rasa koni AQH została stworzona i przez dziesiątki lat była prowadzona z uwzględnieniem warunków konkurencji sportowych western i rodeo.
Po drugie, długoletnia i rzetelnie prowadzona hodowla koni AQH nie dopuszcza przypadku. Wręcz przeciwnie, ściśle przestrzega zasad doboru linii hodowlanych koni do określonej konkurencji jeździeckiej. Efektem tego pojawiły się linie hodowlane koni AQH najbardziej odpowiednich do startów w poszczególnych konkurencjach. Konie z linii pleżerowych najlepsze wyniki osiągają w western pleasure, konie z linii reiningowych wygrywają w reiningu, a konie z linii trailowych wygrywają w trailu itd. Można wybrać konkurencję sportową, a następnie prześledzić rodowody koni, aby trafnie wskazać które zwierzęta najlepiej będą odpowiadały naszym oczekiwaniom.
Jedyna dla rasy AQH księga stadna prowadzona w USA przez AQHA, obejmująca wszystkie konie AQH na całym świecie, pozwala mieć pewność niemal w 100% , że potomek określonych koni AQH należących do danych linii hodowlanych będzie przejawiał cechy pożądane we wskazanych konkurencjach sportowych. Wprawdzie nie jest to jeszcze gwarancja sukcesu, ale wskazówka co do potencjału konia i ukierunkowanie na trening pod kątem jednej, określonej konkurencji jeździeckiej.
Czyli odpada błądzenie, niepotrzebne narażanie młodych koni na stres związany z treningami do niewłaściwych konkurencji sportowych oraz gorycz porażki zawodników, którzy pomimo ogromnej pracy i wytężonych ćwiczeń nie osiągają z końmi zamierzonych celów w rywalizacji sportowej.
Do tego należy dodać konkurencje, w których startują prawie wyłącznie konie AQH. Z uwagi na tzw. ?cow sence? (zmysł pracy z cielakami) występujący w tej rasie koni. W Polsce jeszcze mało znana konkurencja, w Europie zaś bardzo popularna ? cutting ? opiera się właśnie na ?cow sence? u koni AQH. Zapierająca dech w piersiach ?potyczka? pomiędzy koniem cuttingowym a cielakiem nie mogłaby mięć miejsca na arenie, gdyby przed laty hodowcy w USA nie zaobserwowali naturalnej zdolności protoplastów rasy koni AQH do wchodzenia w interakcję z cielakami na raczach, a następnie poprzez odpowiednią hodowlę nie wzmocnili występowania ?cow sence? u koni AQH. Dzieki nim możemy obecnie podziwiać wspaniałe występy na arenach zawodów cuttingowych w Europie lub w innej części świata koni wyhodowanych do tej właśnie konkurencji, które potrafią oddzielić od stada i utrzymać poza nim naprawdę szybkie i dynamiczne cielaki.

Do rekreacji!
Koń AQH to koń wszechstronny. Doskonały sportowiec, sprawdzający się w różnych warunkach koń rodzinny i wytrzymały wierzchowiec do rajdów terenowych.
Rasa AQH nie jest rasą ?sztuczną?, wykreowaną na potrzeby określonych konkurencji sportowych. Wręcz przeciwnie! Powstała ona na bazie koni, które przez wieki sprawdzały się w codziennej, ciężkiej pracy na ranczach. Koni, które musiały wytrzymać wiele godzin, dzień w dzień, obciążeń fizycznych i psychicznych we współpracy z człowiekiem. Hodowcy w USA wiele lat temu pokazali, że mogą zaoferować konie AQH, na których mogą polegać zwykli ludzie, zawodowo pracujący na wielkich farmach. To nie był kaprys hodowców, a konieczność podyktowana zapotrzebowaniem rynku na takie właśnie konie. Zwykli ludzie na ranczach potrzebowali koni odpornych na warunki atmosferyczne i podłoże, wierzchowców silnych, dobrze wykorzystujących paszę, pewnych, stabilnych psychicznie i emocjonalnie, spokojnych, niepłochliwych, a przy tym szybko reagujących na polecenia, chętnych do pracy pod siodłem i współpracy z człowiekiem. Koni, które będą partnerem ranczera w pracy, a nie koni, które mogą przysparzać mu dodatkowych problemów! Dlatego też z premedytacją pomijano w doborze rasy AQH od dawna konie płochliwe, nadpobudliwe i agresywne, nawet jeżeli osiągały dobre wyniki sportowe.
Rekreacja powinna opierać się na koniach przede wszystkim bezpiecznych. To nie jest forma spędzania wolnego czasu tylko dla wybranych. Szereg ludzi marzy o jeździe konnej i niepotrzebnie zniechęca się na całe życie na skutek pierwszego kontaktu z końmi zbyt pobudliwymi, płochliwymi, czy wybuchowymi. Ci ludzie więcej nie odważą się wsiąść w siodło. A szkoda!
Konie AQH są końmi bezpiecznymi. Pod tym kątem zostały wyhodowane i hodowcy do dzisiaj bardzo dbają o wzmocnienie cech gwarantujących bezpieczeństwo w siodle. Wiele lat temu przemysł jeździecki i hodowlany w USA, Kanadzie, Australi i Europie Zachodniej zauważył prawidłowość, że im więcej zwykłych ludzi dosiada koni, tym więcej zysków wpływa do hodowców, trenerów, zawodników, organizatorów imprez sportowych, właścicieli stajni, przedsiębiorców inwestujących w branżę hippiczną itp. Tym więcej mówi się o jeździectwie w telewizji, radiu innych mediach ? i interes się kręci. Ale o zwykłych ludzi trzeba zadbać i zachęcić ich do jeździectwa poprzez m. in. zagwarantowanie im bezpiecznych i obliczalnych koni pod siodło. Takimi wierzchowcami są konie AQH.
Nic więc dziwnego, że na świecie (nie tylko w USA) najbardziej popularną wśród koniarzy rasą koni jest American Quarter Horse. Najwięcej koni hodowanych na wszystkich kontynentach, od Australii, Azji, przez Europę do obu Ameryk należy do tej właśnie rasy. Jest to ewidentny dowód, że konie AQH najpełniej realizują zamierzenia szerokiej rzeszy miłośników jeździectwa, przekonanych do ich cech gwarantujących bezpieczeństwo, stabilność charakteru i doskonałą współpracę z człowiekiem. Jest to ogromny sukces długotrwałej, przemyślanej i rozsądnie prowadzonej hodowli w obrębie rasy koni AQH.

Dlaczego więc mamy zgadzać się na konie z hodowli przypadkowej, co do której nie mamy pewności, że była prowadzona pod jakimkolwiek kątem? Dlaczego mamy się zgadzać na wielką niewiadomą, czy nasz wybór padnie na konia z natury nadpobudliwego, agresywnego, płochliwego, niezrównoważonego, trudnego w pracy pod siodłem? Dlaczego mamy pozbawiać się sami przyjemności miłego spędzania wolnego czasu na grzbiecie konia i męczyć się niepotrzebnie w walce z niepożądanymi cechami charakteru wierzchowca?
Dlatego wybierzmy konie AQH i postawmy na sprawdzoną jakość hodowlaną, zapewniającą spełnienie naszych oczekiwań co do naszych czworonożnych partnerów na wyjazdy w siodle!

Tekst: Ewa Marynowska

 


© PLQHA 2005 wszelkie prawa zastrzezone 2005-2009 | design & cms: www.webwork.pl